18 maj. 2022
Eric Olsson är vårt senaste tillskott i egenskap av erfaren solenergikonsult. Han utgår från Akteas Stockholmskontor och ingår i kunskapsklustret som stöttar kunder över hela landet inom elektrifiering och solcellsanläggningar. Här får du lära känna honom lite bättre!
”Just solceller tycker jag är otroligt fascinerande eftersom tekniken är så enkel men ändå så genial.”
– Jag är utbildad civilingenjör inom maskinteknik med fokus på energiteknik. Efter utbildningen sökte jag mig direkt till energibranschen och fick jobb som energikonsult, med bland annat projektering av värme- och kylsystem. Senast kommer jag ifrån solcellsbranschen, där jag främst arbetat med projektering av större solcellsanläggningar till kommersiella fastigheter.
– Ända sedan gymnasietiden har energifrågor och hållbarhet fångat mitt intresse. Mest för att jag sett ämnet som något kritiskt som måste utvecklas för framtiden. Just solceller tycker jag är otroligt fascinerande eftersom tekniken är så enkel men ändå så genial.
– Just bredden av kompetens inom bolaget, ihop med möjligheten att kombinera mina tidigare erfarenheter inom såväl solel som energieffektivisering av fastigheter. Jag tycker det är spännande med helhetslösningar då det finns många synergieffekter att dra nytta av. Hos Aktea ser jag fram emot att fortsätta utvecklas och få lära mig mycket. Det ska också bli kul att få bidra till utbyggnaden av solel och att få hjälpa fler kunder spara energi. Och givetvis att få härliga kollegor!
– Vintrarna tillbringar jag helst i eller utanför skidbacken, medan somrarna spenderas i skärgården på västkusten, inte långt från där jag är uppvuxen i Göteborg. Däremellan lägger jag gärna tid på segelbåten i Mälaren eller på olika typer av träning. Har även försökt mig på en högst oframgångsrik golfsatsning. Däremot är jag en fena på att dyka efter ostron!